ELEVHÄLSOTEAM

Specialpedagoger

Annika Abrahamsson

Förskola och Grundsärskolan
0528-567 277

annika.abrahamsson@fargelanda.se 

Linn Andersson

Höjdenskolan F-3 och Valboskolan 4-6
0528-567 780

linn.andersson@fargelanda.se 

Anna Nordblom

Bruksskolan F-6 och Högsäters skola F-6

0528-567 270

anna.nordblom@fargelanda.se

Anneli Karlsson

Valboskolan år 7-9. 

0528-567 234

anneli.karlsson@fargelanda.se


Skolkurator

Josefin Sjögren 

Valboskolan 4-6 och Valboskolan 7-9

0528-56 73 83

josefin.sjogren@fargelanda.se


Skolsköterska

Annika Sandgren 

0528-567 205

annika.sandgren@fargelanda.se

Skolläkare kontaktas via skolsköterska.

Emily Johansson
Handläggare barnomsorg
0528-567269
Skolsköterska

Skolsköterskan, kommunen
Annika Sandgren
Tel: 0528-567 205
e-post:

annika.sandgren@fargelanda.se

Skolläkare kan kontaktas via skolsköterska

Emily Johansson
Skolskjutshandläggare
0528-567269
Mats Andersson
Musikskolan
0528-567296
Kurator

Valboskolan åk 4-9

Lisa Hammarskär

tel: 0528-567 208

e-post:

lisa.hammarskar@fargelanda.se

Bruksskolan, Högsäters skola, Höjdenskolan F-3 och Grundsärskolan åk. 1-9

Johanna Bjelkne

tel: 0528-567 383

e-post:

johanna.bjelkne@fargelanda.se

Psykolog

Alexandra Wirje



Ellinor Ljung
Studie-och yrkesvägledare
0766-352641



Tobias Friberg
IKT-pedagog
0528-567217
Annica Johansson
Handläggare barnomsorgen
0528-567358

Synpunkter?

Telefonnummer
Färgelanda kommuns växel 0528-567000

E-post
kommun@fargelanda.se 

Kommunens informatörer

information@fargelanda.se

Besöksadress

Allhemsvägen 5
458 80 Färgelanda

Öppettider kommunhuset
Måndag-Fredag 08:00-16:00
Lunchstängt 12:00-13:00

Organisationsnummer

212000-1421

Färgelanda i sociala medier