Specialpedagoger

Förskola, särskola år 1-6 och särskola 7-10.
Annika Abrahamsson 
Tel: 0528-567 277

e-post:

annika.abrahamsson@fargelanda.se 

Höjdenskolan F-3 och Valboskolan 4-6
Linn Andersson
Tel: 076-6352114

e-post: 

linn.andersson@fargelanda.se  

F-6-skolorna inom Kommunen
Anna Nordblom
Tel: 0528-567 270

e-post: 

anna.nordblom@fargelanda.se

Valboskolan år 7-9. 

Anneli Karlsson
Tel: 0528-567 234

e-post:

Studie- och yrkesvägledare

Valboskolan år 7-9.
Ellinor Ljung
Tel: 0528-567 211
e-post: ellinor.ljung@fargelanda.se

Skolsköterska

Skolsköterskan, kommunen
Annika Sandgren
Tel: 0528-567 205
e-post:

annika.sandgren@fargelanda.se

Skolläkare kan kontaktas via skolsköterska

Psykolog

Alexandra Wirje



Kurator

Valboskolan åk 4-9

Lisa Hammarskär

tel: 0528-567 208

e-post:

lisa.hammarskar@fargelanda.se

Bruksskolan, Högsäters skola, Höjdenskolan F-3 och Grundsärskolan åk. 1-10

Johanna Bjelkne

tel: 0528-567 383

e-post:

johanna.bjelkne@fargelanda.se

Emily Johansson
Skolskjutshandläggare
0528-567203

Telefontid mån-fre 10:00-11:30

Mats Andersson
Musikskolan
0528-567296

Synpunkter?

Telefonnummer
Färgelanda kommuns växel 0528-567000
Färgelanda kommuns fax 0528-71476

E-post
kommun@fargelanda.se 

Kommunens informatörer

information@fargelanda.se

Besöksadress

Allhemsvägen 5
458 80 Färgelanda

Öppettider kommunhuset
Måndag-Fredag 08:00-16:00
Lunchstängt 12:00-13:00

Organisationsnummer

212000-1421

Färgelanda i sociala medier