Elevhälsan

Barn- och utbildningsenhetens centrala resursteam
arbetar för att kommunens barn och ungdomar mellan
1 och 16 år skall få den hjälp och det stöd de behöver
för att utvecklas efter sina egna förutsättningar genom att

  • ge handledning och konsultation till personal inom förskola/skola
  • ge stöd vid upprättande av åtgärdsprogram
  • vid behov utreda enskilda barn/elever
  • arbeta med förebyggande hälsoarbete
ELEVHÄLSOTEAM

Specialpedagoger

Annika Abrahamsson

Förskola och Grundsärskolan
0528-567 277

annika.abrahamsson@fargelanda.se 

Linn Andersson

Höjdenskolan F-3 och Valboskolan 4-6
0528-567 780

linn.andersson@fargelanda.se 

Anna Nordblom

Bruksskolan F-6 och Högsäters skola F-6

0528-567 270

anna.nordblom@fargelanda.se

Anneli Karlsson

Valboskolan år 7-9

0528-567 234

anneli.karlsson@fargelanda.se


Skolkurator

Josefin Sjögren 

Valboskolan 7-9, Grundsärskola 1-9 och Högsätersskola F-6

0528-56 73 83

josefin.sjogren@fargelanda.se

Anna Karlsholt

Höjdenskolan F-3, Valboskolan 4-6 och Bruksskolan F-6

0528-56 72 08

anna.karlsholt@fargelanda.se


Skolsköterska

Annika Sandgren

Valboskolan 7-9, Grundsärskola 1-9 och Högsätersskola F-6

0528-567205

annika.sandgren@fargelanda.se

Lisa Antonsson

lisa.antonsson@fargelanda.se

Höjdenskolan F-3, Valboskolan 4-6 och Bruksskolan F-6

0528-567381

lisa.antonsson@fargelanda.se

Skolläkare kontaktas via skolsköterska.

Utvecklingschef BoU
Christina Nilsson
0528-567240

Synpunkter?

Telefonnummer
Färgelanda kommuns växel 0528-567000

E-post
kommun@fargelanda.se 

Kommunens informatörer

information@fargelanda.se

Besöksadress

Allhemsvägen 5
458 80 Färgelanda

Öppettider kommunhuset
Måndag-Fredag 08:00-16:00
Lunchstängt 12:00-13:00

Organisationsnummer

212000-1421

Färgelanda i sociala medier