Elevhälsan

Barn- och utbildningsenhetens centrala resursteam
arbetar för att kommunens barn och ungdomar mellan
1 och 16 år skall få den hjälp och det stöd de behöver
för att utvecklas efter sina egna förutsättningar genom att

  • ge handledning och konsultation till personal inom förskola/skola
  • ge stöd vid upprättande av åtgärdsprogram
  • vid behov utreda enskilda barn/elever
  • arbeta med förebyggande hälsoarbete
ELEVHÄLSOTEAM

Specialpedagoger

Annika Abrahamsson

Förskola och Grundsärskolan
0528-567 277

annika.abrahamsson@fargelanda.se 

Linn Andersson

Höjdenskolan F-3 och Valboskolan 4-6
0528-567 780

linn.andersson@fargelanda.se 

Anna Nordblom

F-6-skolorna inom Kommunen
0528-567 270

anna.nordblom@fargelanda.se

Anneli Karlsson

Valboskolan år 7-9. 

0528-567 234

anneli.karlsson@fargelanda.se


Kuratorer
Lisa Hammarskär
Valboskolan 7-9 & Grundsärskolan.

0528-567 208

lisa.hammarskar@fargelanda.se

Johanna Bjelkne

Bruksskolan, Högsäters skola, Höjdenskolan F-3 och Grundsärskolan.

0528-567 383

johanna.bjelkne@fargelanda.se


Skolsköterska

Annika Sandgren 

0528-567 205

annika.sandgren@fargelanda.se

Skolläkare kontaktas via skolsköterska.

Rektor grundsärskolan 1-9 & Utvecklingschef BoU
Christina Nilsson
0528-567240

Synpunkter?

Telefonnummer
Färgelanda kommuns växel 0528-567000

E-post
kommun@fargelanda.se 

Kommunens informatörer

information@fargelanda.se

Besöksadress

Allhemsvägen 5
458 80 Färgelanda

Öppettider kommunhuset
Måndag-Fredag 08:00-16:00
Lunchstängt 12:00-13:00

Organisationsnummer

212000-1421

Färgelanda i sociala medier