Elevhälsoteam

Specialpedagoger

Förskola, särskola år 1-6 och särskola 7-9.
Annika Abrahamsson 
Tel: 0528-567 277

e-post:

annika.abrahamsson@fargelanda.se 

Höjdenskolan F-3 och Valboskolan 4-6
Linn Andersson
Tel: 076-6352114

e-post: linn.andersson@fargelanda.se  

F-6-skolorna inom Kommunen
Anna Nordblom
Tel: 0528-567 270

e-post: anna.nordblom@fargelanda.se

Valboskolan år 7-9. 

Anneli Karlsson
Tel: 0528-567 234

e-post: anneli.karlsson@fargelanda.se 

Kuratorer
Valboskolan åk 4-9

Lisa Hammarskär

tel: 0528-567 208

e-post: lisa.hammarskar@fargelanda.se

Bruksskolan, Högsäters skola, Höjdenskolan F-3 och Grundsärskolan åk. 1-10

Johanna Bjelkne

tel: 0528-567 383

e-post: johanna.bjelkne@fargelanda.se

Skolsköterska

Skolsköterskan, kommunen

Annika Sandgren

Tel: 0528-567 205

e-post: annika.sandgren@fargelanda.se

Skolläkare kan kontaktas via skolsköterska

Psykolog

Alexandra Wirje
Chef sektor utbildning
Anna Gunnervik
0528-567201

Synpunkter?

Telefonnummer
Färgelanda kommuns växel 0528-567000

E-post
kommun@fargelanda.se 

Kommunens informatörer

information@fargelanda.se

Besöksadress

Allhemsvägen 5
458 80 Färgelanda

Öppettider kommunhuset
Måndag-Fredag 08:00-16:00
Lunchstängt 12:00-13:00

Organisationsnummer

212000-1421

Färgelanda i sociala medier